O nás

rodina Lázničkova a Malý mnich

Vítejte u Malého mnicha, milí hosté!

Naše kavárna sídlí v domě, který byl postaven v druhé pol. 19. století. Objekt se nachází v památkově chráněné zóně a čelní zdobená fasáda je ve stylu neoklasicismu.

Bydlela tu paní Šťastná, která vykládala karty. Také se zde vystřídalo bytové družstvo, kanceláře i prodejny všeho možného.

V roce 2012 jsme se do domu zamilovali, odkoupili jsme jej a budovu jsme úplně a náročně zrenovovali. Zachovali jsme tak jeden z nejhezčích domů na náměstí v Mníšku pod Brdy. Do vínku jsme mu dali provoz kavárny s ubytováním.

Jak vznikl název města Mníšek pod Brdy?

Pověst praví, že se tu dříve nacházela obec Dubčany, která celá podlehla požáru. Po čase, na stejném místě, pomohli vystavět novou osadu benediktinští mniši z Ostrovského kláštera u Davle, kteří do Podbrdska docházeli na své statky. Lid, z vděčnosti, prý nazval novou trhovou ves Mníškem.

zdroj: wikipedia.org

Jak vznikl název kavárny Malý mnich?

  1. Nejedná se pouze o slovní hříčku Mníšek = Malý mnich.

  2. Slovo "malý" také vystihuje, že právě děti jsou u nás vítané.

  3. Podle legendy byli mniši v Etiopii pravděpodobně první pijáci kávy.

Naše poslání v Mníšku pod Brdy je nabídnout milovníkům kaváren opravdový požitek, bez kompromisů.

Jakou kávu vaříme?

Káva Cellini je kombinací semen kávovníku Coffea arabica (80%) a kávovníku Coffea robusta z Indie (20%). Vyváženou a plnou chuť příjemně umocňuje pomalý proces pražení semen v Itálii.

Kdo připravuje dorty, vafle a zmrzlinu?

Dorty, vafle i točenou zmrzlinu si připravujeme sami.

  • Vězte, že naše zmrzliny neobsahují žádné umělé stabilizátory, emulgátory, barviva ani aromata. Jsou vyrobené z ovocného pyré, nikoliv z prášku!

  • Vafle jsou naše pýcha - již nemusíte za nimi cestovat do daleké Belgie. Právě vůně čerstvě upečených vaflí je pro naši kavárnu typická. Těsto si vyrábíme sami z dovážené mouky z Belgie. S pomocí velmi výkonných strojů je pečeme čerstvé pro každého z vás a dle vašeho výběru.

  • Pro přípravu dortů používáme pouze kvalitní ingredience. Žádné rostlinné tuky u nás nenajdete, ale jen máslo a šlehačku. Žádná aromata a barviva, ale jen přírodní látky. Žádné tukové polevy, ale jen pravá čokoláda.

V čem se ještě odlišujeme?

Potrpíme si na dobré hudbě, a proto ji přehráváme z vinylů (LP desky) a pouze vhodné interprety a žánry.

Končíme s dobou plastovou, protože máme rádi přírodu. Kávu s sebou dostanete do vratných nebo kompostovatelných obalů. Kompostovatelná brčka máme jen na vyžádání a ložní prádlo pereme v mýdlových ořeších bez aviváže. Od počátku nabízíme veškeré nakupované nápoje ve skleněných vratných lahvičkách a své dodavatele si pečlivě prověřujeme.

Víme, že dobrý podnik dělá dobrá obsluha. Všechny, kteří u nás pracují považujeme za součást naší rodiny. A jako rodina si vzájemně důvěřujeme, dáváme si prostor pro vlastní nápady. Snad si v kolektivu i nadále udržíme dobrou náladu a úsměv na rtech :-)

Od otevření kavárny v roce 2014 si zakládáme na férovém podnikání. Proto jsme od začátku vítali zavedení EET. Tedy odvádíme za vás poctivě DPH i daň z našeho příjmu a těšíme se z toho, že společně s ostatními poctivými plátci daní zlepšujeme finanční situaci v Mníšku pod Brdy a v celé České republice pro další generace.

Závěrem naše motto: "pohoda pro velké i malé".

Přijďte si, prosím, užít svých několik desítek minut v pohodě s Malým mnichem.

A hlavně: Nespěchejte!

Napsali o Malém mnichovi

Přečtěte si, co se o nás píše ve světě
 

Kavárnu Malý mnich na náměstí v Mníšku pod Brdy objevila naše šéfredaktorka Pavlína při jednom ze svých výletů. Nadchl jí krásný interiér i skvělé dorty a káva.

Zapomeňte na televizi, raději si hleďte figurek a hrajte si, nabádá kavárna Malý mnich v Mníšku pod Brdy. Dnes od 18 hodin totiž zve na večer deskových her... (více)