portál www.stredozeme.cz 11/2018

20.12.2019

A pak že útulné kavárny vymizely!

Po změně režimu se mnoho lidí pustilo do podnikání. Otevřelo se nepřeberné množství obchůdků, kavárniček a cukráren. Některé vás vezmou za srdce už když do nich vejdete, jiné si vás získají výbornou kávou, věnečkem nebo vaflemi. Každopádně, posezení u sladkostí, dobrého čaje nebo kávy by mělo být v prostředí, kam se rádi vracíme. Jednou z takových kavárniček je Malý mnich v Mníšku pod Brdy. Její majitel Marek Láznička nám vyprávěl o svých podnikatelských začátcích.

Kavárna vévodí mníšeckému náměstí, je tedy na vršku, protože náměstí leží ve srázu. Malý mnich se stal místem setkávání, schůzek a her dětí. Vyhlášený je domácími dortíky a především vaflemi se šlehačkou.

Před pěti lety se manželé Lázničkovi rozhodli změnit svůj dosavadní život a otevřít si svou vysněnou kavárnu. Po rozsáhlé rekonstrukci budovy, která byla stará a vlhká přišla zásadnější otázka, co nabídnout zákazníkům nejen k pití, ale i k občerstvení, aby nebyli tuctovou kavárnou, aby se odlišili.
Po dlouhých průzkumech a hledání se rozhodli podávat kávu od italského dodavatele, čerstvě praženou. O menu pro hosty se radili dokonce několik měsíců. Nakonec se rozhodli pro své domácí vafle. Začali vozit kvalitní mouku až z daleké Belgie a pro kvalitní strukturu pořídili profesionální přístroj. Hledání receptury se však vyplatilo, a především pro slanou vafli plněnou špenátem, parmazánem a bylinkami nebo na vafle s horkými malinami a domácí zmrzlinou bez aromat a barviv, kterou si v kavárně vlastnoručně vyrábí, hosté chodí i několikrát týdně. Mají možnost ochutnat ty pravé vlastnoručně vyráběné dortíky ze smetany, másla, vajíček a čokolády. Zvlášť rády sem chodí maminky s malými dětmi, protože Lázničkovi vybudovali jak venkovní, tak vnitřní herny. Chodu kavárny se zkrátka věnuje celá rodina a je to na její příjemné atmosféře znát.